Säästä rahaa remontissasi

Kilpailuta remonttisi minuuteissa

Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.

  • Ilmaiseksi
  • Nopeasti
  • Luotettavasti

Pyydä tarjouksia remontillesi

Keittiön lattian asbestipurku

Hinta 1123,00 €

 

Käyttäjän arvostelu

 Rakennuksen tyyppi

Kerrostalo

 Pinta-ala

10 m2

 Sijainti

Hyvinkää

 Rakennuksen ikä

1968

 Remontin toteutus

24.12.2024

 Siivous

Kyllä

 Kategoria

Asbestipurkutyöt
Lattian purkaminen

Kuvaus

Keittiön lattian asbestipurku. Purettavan alueen koko noin 6,5 m2. Lattialla sininen vinyylilaatta ja musta liima (kartoitettu sisältää asbestia kryoliitti). Asbestikartoituksen yhteydessä laatta irtosi erittäin helposti taltalla nostamalla. Purettava lattia ei ulotu keittiön kaappien alle (kuva). Keittiöön on olemassa ovi, joka voidaan kiinnittää, jos se helpottaa purun eristämissessä. Irtokalusteet poistetaan huoneesta ennen purkua, mutta keittiön kiinteitä kaappeja / tasoja ei ole tarkoitus purkaa.

Lisäksi keittiön seinässä on valkoista kaakelilaatta (kuva). Tästä ei ole tehty asbestikartoituta. Pyytäisin kuitenkin tarjouksessa erittelemään myös, kuinka paljon lisähintaa tulisi, jos varmuuden vuoksi laatat puretaan lattian yhteydessä. (Vai onko pääteltävissä ilman mittausta, ettei ole asbestivaaraa)

Lisäksi asunnon muissa huoneissa on muovimatto (kartoitettu, ei asbestia). Pyytäisin tarjouksen myös näiden lattioiden purusta asbestipurun lisäksi. Huoneiston koko yhteensä noin 44,5m2 eli purettava muovimatto noin 35 m2.

Lisäksi pyytäisin tiedon, miten pian voitte aloittaa remontin. Erityisesti jos olisi mahdollisuus aloittaa vaikka jo tämän viikon lopussa (esim. to-pe) tai heti ensi viikon alussa, olen kiinnostunut.

- Nykyinen vinyylilankku puretaan
- Nykyinen laatoitus puretaan


Käyttäjän tekemä arvostelu

Lue kuinka Urakkamaailma toimii

Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus

Tarvitsetko apua?

Kysy apua