Urakkamaailmasta löydät luotettavan urakoitsijan remontillesi.
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Pinta-ala
300 m2
Sijainti
Espoo
Rakennuksen ikä
1962
Remontin toteutus
30.04.2025
Siivous
Kyllä
Kategoria
Viemäriputken kaivuu
Viemärin sukitus
Viemäriputkien uusinta
Kuvaus
Talomme on rakennettu vuonna 1962 ja putket (sekä käyttövesi- että viemäriputket) on uusittu 2000-luvulla. Talosta poislähtevä viemäriputki on kuitenkin 70/80-luvun mustaa maatalousmuoviputkea (PEH?) ja se on painautunut muutaman metrin pituisen matkan pihan alla, heti talon ulkopuolella. Putken painauma on aiheuttanut tukoksia ja nyt haluamme korjauttaa tämän ongelman. Viimeisin tukos oli viime joulukuussa ja se avattiin imupaine/huuhteluatolla tarkastuskaivolta kohti taloa (painauma on siis niiden välissä).
Sukitus EI ole mahdollista tuon muutaman metrin osalta, koska putki on painautunut noin 30-50%:sti ehkä 2-3 metrin osalta. Täällä on käynyt jo muutama sukitus/viemäröinti/putkifirma joista toinen ehdottaa, että kaivetaan piha auki (yli 10 metriä) tarkastuskaivolle asti ja poistetaan koko vanha putki pihan alta, sukitetaan se pätkä (ehkä 6-8 metriä) tätä vanhaa mustaa putkea joka on vielä kunnossa mutta on kellarin alla, ja sitten laitetaan uusi putki koko pihan osalta. Toinen firma ehdotti, että kaivetaan auki ehkä 4-6 neliömetriä talon edessä painauman kohdalta, poistetaan vanha painautunut osa putkea, sukitetaan sekä sisäänpäin että ulospäin niin, että kaikki vanha musta putki joka on vielä kunnossa, kovettuu uudenveroiseksi (tässä vaihtoehdossa siis sukitus molempiin suuntiin mutta vähemmän kaivamista).
Haluaisimme saada tämän ongelman korjattua mahdollisimman pian, mielellään jo toukokuun aikana ja mahdollisimman edullisesti, tottakai. Pyydämme sellaista tarjousta joka kattaa kaiken työn, eli jos teidän firmanne ei suorita kaivuutöitä, niin hoitaisitte sen esim. alihankintana kuitenkin niin, että me tekisimme sopimuksen vain teidän kanssa "avaimet käteen" -periaatteella. Emme siis halua sellaista tarjousta, joka edellyttäisi että hankimme kaivuutyöt erikseen. Tänne saa tottakai tulla kuvaamaan ja kartoittamaan tilannetta tarkemmin, soittakaa niin sovitaan aika mielellään jo ensi viikolle.
Olemme jo saaneet eräältä firmalta tarjouksen jolla saisimme kaiken työn tehtyä toukokuussa noin 3-4 päivän aikana ja korotonta maksuaikaa 3 kk. Se on houkutteleva paketti, vaikka hinta on ehkä hieman yli sen mitä toivoisin. Jos pystytte tämän tiivistelmän perusteella arvioimaan mikä olisi teidän kokemuksenne perusteella sopiva hintahaarukka ja aikataulu, niin voisime sen perusteella sitten keskustella tarkemmin ja voisitte tosiaan tulla paikan päälle katsomaan ja kuvaamaan itse.
Tai siirry täyttämään remontti-ilmoitus